Kłykciny kończyste (brodawki płciowe)

Kłykciny kończyste zwane też brodawkami płciowymi należą do chorób wenerycznych wywoływanych przez wirus HPV - wirus brodawczaka ludzkiego. Mają postać kalafiorowatych grudek o zabarwieniu skóry, rzadziej są czerwone lub brunatne.

Schorzenie jest przenoszone drogą płciową, w związku z czym do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego z osobą zarażoną.

Rozróżniamy 4 rodzaje kłykciń kończystych:

brodawki ostro kończyste - zlokalizowane przede wszystkim na błonach śluzowych

  • brodawki grudkowe - umiejscowione na skórze
  • brodawki olbrzymie (Kłykciny Buschkego-Loewensteina) - agresywnie rosnące zmiany,
  • brodawki plamiste (płaskie) - występujące przede wszystkim u osób z obniżoną odpornością - na powierzchni błon śluzowych>

Brodawki umiejscawiają się głównie na zewnętrznych narządach płciowych kobiet i mężczyzn. Należą do zmian łagodnych, posiadających niewielki potencjał zezłośliwienia.

Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bez dolegliwości. Choroba objawia się występowaniem brodawek różnej wielkości w okolicy zewnętrznych narządów płciowych :

  • u kobiet najczęściej na wargach sromowych,
  • u mężczyzn na skórze prącia, napletku, żołądziu, rzadko na cewce.

Wyniki badań wskazują, że 75 % osób, które współżyło z osobą zarażoną, w okresie od 6 tygodni do 8 miesięcy ( najczęściej po około 3 miesiącach) również zachoruje.

Rozwój schorzenia mogą przyspieszyć: upławy z pochwy stulejka a także stany zapalne skóry w okolicach odbytu.

Leczenie kłykcin kończystych uzależnione jest od stopnia zaawansowania, liczby i lokalizacji zmian i polega na dawkowaniu leków lub zastosowaniu zabiegów typu: elektrokoagulacja, krioterapia, laseroterapia. Choroba ma tendencję do nawrotów.

W Centrum Urologii “U-Med” w leczeniu kłykcin kończystych przeprowadza się głównie elektrokoagulację, Jednak metoda dostosowywana jest indywidualnie.