Krótkie wędzidełko /Frenulum braeve/

Wędzidełko napletka , to podłużny, cienki fałd skóry pomiędzy dolną powierzchnią żołędzi, a napletkiem. Jego zadaniem jest przytrzymanie  napletka, by nie ściągnął się za bardzo np. podczas wzwodu. Wędzidełko o prawidłowej długości nie utrudnia odprowadzenia napletka z żołędzi ale zbyt krótkie, w czasie wzwodu powoduje bolesne pociąganie żołędzi prącia, napina się i zbyt forsowane może pęknąc..Powtarzające się zrywanie wędzidełka i samoistne gojenie prowadzi do powstania blizny, która nasila dolegliwości.

Wędzidełko może być za krótkie od urodzenia, wada ta jednak jest zauważalna dopiero przez dojrzewających chłopców. Może być również dolegliwością nabytą, spowodowaną stanami zapalnymi lub urazami.

Ten, niekomfortowy dla mężczyzny stan można zlikwidować w trakcie krótkiego zabiegu - w znieczuleniu nasiękowym,, który polega na odpowiednim nacięciu i zeszyciu wędzidełka w taki sposób, by je wydłużyć.

Po operacji, pacjent zobowązany jest do kilkutygodniowej przerwy we współżyciu i masturbacji, by wędzidełko zagoiło się i wróciło do prawidłowego funkcjonowania.