Stulejka /Phimosis/

Jest schorzeniem wystepującym u mężczyzn, dotyczy  napletka,  uniemożliwia lub utrudnia odprowadzenie napletka z żołędzi. Stulejka może być wrodzona lub nabyta.

 Leczenie zależy od stopnia zwężenia napletka. W przypadku niewielkich zwężeń stosowane są operacje plastyczne napletka. Przy większych zwężeniach konieczne jest obrzezanie (całkowite wycięcie zwężonego napletka). 

1. Co to jest obrzezanie?

Jest to chirurgiczne usunięcie zwężonego napletka. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu najczęściej miejscowym.

2. Jakie są wskazania do obrzezania?

Wskazaniem do obrzezania medyczne i niemedyczne/ religijne/. Medyczne- zwężenie napletka, które uniemożliwia jego odprowadzenie z żołędzi co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, bolesnych stosunków płciowych a także zwiększonej częstości występowania nowotworów penisa. 

3. Kiedy można wrócić do pracy po zabiegu?

Zalecane jest aby przez 7 dni ograniczyć aktywność fizyczną. Na ten okres pracujący pacjenci otrzymują zwolnienie lekarskie. Przez ok. 3-4 tygodnie należy unikać jazdy na rowerze, pływania i stosunków płciowych.

4. Jakie są najczęstsze komplikacje zabiegu?

Tak jak każda inwazyjna procedura medyczna, przy stulejce możliwe są niegroźne powikłania obrzezania.  Do najczęstszych z nich należą obrzęk, zasinienie i niewielkie krwawienie z rany, które z reguły samoistnie ustępują po kilku dniach. Infekcja operowanej okolicy może objawiać się gorączką, zaczerwienieniem rany, pojawieniem się wydzieliny. W takim przypadku należy skontaktować się z urologiem, który przeprowadzał zabieg. Kolejnym możliwym powikłaniem może być nadwrażliwość żołędzi na dotyk. Nadwrażliwość ustępuje po pewnym czasie samoistnie i nie stanowi problemu.