Kruszenie kamieni

Endoskopowe usuwanie kamieni z układu moczowego

Kamica moczowa jest schorzeniem, które coraz częściej jest odnotowywane w leczeniu układu moczowego. Choroba polega na tworzeniu się złogów, które mogą występować w nerkach, moczowodach lub pęcherzu moczowym. Zależnie od składu chemicznego kamienie mają różną twardość i podatność na krusznie. Ponad 45% złogów zbudowanych jest ze szczawianu wapnia i fosforanu wapnia, a czas ich przebywania w układzie moczowym i stopień stężenia danego składnika moczu ma wpływ na wielkość i szybkość narastania kamieni.

 

Duże kamienie często wymagają leczenia operacyjnego. Mniejsze udaje się skruszyć metodami mniej inwazyjnymi, na przykład przy pomocy mechanicznych litotryptorów, hydrauliczną falą uderzeniową, ultradźwiękami lub laserem.

 

Najnowsza metoda leczenia kamicy moczowej to DSWL, czyli podwójna fala uderzeniowa. Metoda nie tylko najskuteczniejsza, ale też najmniej obciążająca dla nerek i prawie bezbolesna dla chorego. Po nakierowaniu na złóg fale uderzeniowe powodują, poprzez powstanie dużych naprężeń wewnątrz, jego rozkruszenie, a ich działanie wewnątrz kamienia przypomina wygląd motyla. Do kruszenia kamieni współczesne litotryptory (aparaty wytwarzające wysokoenergetyczne fale akustyczne) wykorzystują fale elektromagnetyczne, piezoelektryczne i elektrohydrauliczne.

 

Drugą, mało inwazyjną metodą kruszenia kamieni przy pomocy techniki endoskopowej jest ESWL (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy,ESWL). Zasada działania litotrypsji falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo opiera się na wytwarzaniu przez litotryptor wysokoenergetycznej jednej (a nie- jak w przypadku DSWL – dwóch) fali uderzeniowej, której działanie wewnątrz kamienia tym razem –obrazowo- przypomina kształt cygara. . Kamienie można rozkruszyć endoskopowo także przy pomocy sztywnych lub giętkich wzierników optycznych – ureteroskopów.

 

Metoda ta nazywa się URS (ureterorenoskopia). Inną popularną małoinwazyjną metodą jest URSL (UReteroScopic Lithotripsy) , czyli endoskopowe usuwanie kamieni z moczowodów i pęcherza moczowego przy użyciu lasera holowego. Piasek powstały z rozbicia kamienia podczas zabiegów jest wydalany z moczem drogą naturalną w czasie od kilku godzin do kilku miesięcy po zabiegu. W zależności od wielkości i twardości kamienia zabiegi mogą być powtarzane.Powody powstawania złogów w układzie moczowym, czyli popularnie zwanej kamicy moczowej nie są do końca wyjaśnione. Istnieją tezy, iż wpływ na powstanie kamieni w nerkach, pęcherzu moczowym, czy moczowodach mają m.in.: dieta, ilość spożywanych płynów oraz rodzaj wykonywanej pracy. U większości pacjentów kamica moczowa przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkiem, na przykład podczas badania USG.