Zielony laser

Laser zielony ( Green Light HPS) - fotoselektywna waporyzacja gruczołu krokowego (PVP)

Łagodny przerost gruczołu krokowego (gruczolak stercza) jest popularnym schorzeniem, występującym najczęściej u mężczyzn w wieku 60+ (u ponad 50% panów) i wraz z wiekiem jego występowanie wzrasta. Dolegliwość jest wynikiem rozrostu komórek gruczołowych i podścieliska gruczołu krokowego, które prowadzi do zwężenia odpływu moczu. Objawy, jakie towarzyszą chorobie i powinny zaniepokoić mężczyznę, to m.in.:

  • osłabienie
  • częstomocz, który w nocy może powodować nawet ponad czterokrotne korzystanie z toalety
  • uczucie zalegania przy jednoczesnym małym wypróżnianiu pęcherza moczowego
  • nietrzymanie moczu
  • silne bóle w dolnej części brzucha.


Obecnie, najnowocześniejszą i jednocześnie najmniej inwazyjną, a tym samym bezkrwawą metodą leczenia łagodnego przerostu prostaty (BPH) jest fotoselektywna waporyzacja gruczołu krokowego, popularna pod nazwą odparowanie prostaty laserem zielonym (GreenLight HPS).

 

Operacja wykonywana jest w przypadku, gdy stercze osiąga rozmiar do 50 ml. System chirurgii PVP zwany GreenLight HPS korzysta ze specjalnie zaprojektowanego lasera KTP oraz światłowodów. W trakcie zabiegu chirurg wprowadza - poprzez cystoskop laserowy, włókno światłowodowe, które przewodzi wiązkę promieniowania laserowego niszczącego tkankę gruczołu krokowego, dzięki czemu natychmiast poprawia się przepływ strumienia moczu i ustępują objawy BPH. Zabieg może być wykonany zarówno u młodych, jak i starszych mężczyzn, również z grupy tzw. wysokiego ryzyka, oraz pacjentów zdyskalifikowanych do leczenia zabiegowego innymi metodami.

 

Chorzy leczeni w ten sposób mają szansę na radykalne wyleczenie. Dodatkowymi atutami wykorzystania tej metody, również pokroju psychicznego, są: brak zastosowania cewnika po zabiegu oraz krótka hospitalizacja, gdzie pacjent już następnego dnia po waporyzacji może wrócić do codziennych zajęć i aktywności zawodowej.